esmaspäev, 21. aprill 2014

Game Boy sai 25 aastaseks!

Täna veerand sajandit tagasi ilmus Jaapanis müügile Game Boy. Peaaegu esimene vahetatavate mängudega taskusse mahtuv mängukonsool.

Esimene Game Boy (1989)
Kuigi päris esimese au saab endale Microvision, mille mängude vahetamiseks oli vajalik ümber tõsta kogu korpuse esipaneel, mis siis määras nuppude asukoha ja valikud, siis polnud ikkagi tegu mängukassettidega.

Esimeseks vahetatavate kassettidega portatiivseks mängukonsooliks tahaksin kuulutada hoopis Vectrexi (1982). Selle köögiteleviisori mõõtu masina puhul said taskusse panna vaid mängukasseti enda. Mängudele värvi lisav overlay vajas aga juba suuremat sorti kirjaümbrikku. Vectrex oli aga nii kaasaskantav kui palju sinu pikendusjuhe seda omal ajal lubas.

Vectrex (1982)
Oma vana Game Boy emotsioone olen ma eelmises juubelipostis põhjalikult kirjeldanud. Puudu on vast see, et selle popkultuuri pärandiks saanud halli Game Boy mängimine nõudis ajastutruud suhtumist - aparaat määras sinule, kuidas sa seda kasutad, mitte vastupidi.

Game Boy legendaarne laimiroheline ekraan nõudis pühendunud mängijat, kellel polnud ideaalsete valgustingimuste saavutamiseks probleemi istuda tundide kaupa täpselt õige kõrguse, kauguse ja nurga all asetseva laualambi valguses kägaras. Kui valgus oli liiga hämar, või siis hoopis liiga ere, ei näinud kiiresti liikuvaid objekte. Ja väga vale valguse käes ei näinud üldse mitte midagi peale ekraanilt vastu peegeldava hõõgniidi.

Üks esimesi Game Boy mänge Super Mario Land (1989)
Sellest kõigest hoolimata on esimene Game Boy tänaseni taskukonsoolide sümbol. Selle kõige olulisemaks põhjuseks on tohutu mängude valik. Kui Microvisionile toodeti 13 mängu ja Vectrexile umbes 30, siis Game Boy kogu oli võrreldav Nintendo Entertainment System omaga - 511 mängu USAs ja veel suur hulk lisaks Jaapanis ning muudes regioonides.

Erinevad Game Boyd ja Jaapani mängud
Retropeldiku Game Boy kollektsioon on vahepeal kasvanud kordades, ulatudes tänaseks täpselt 588 mänguni. Siia saab lisada veel mõned Jaapani ja unlicenced mängud. Täpsuse huvides puudutavad need numbrid siis just halle classic Game Boy only kassette. Kui Jaapanis toodetud kohati arusaamatute mängude mäsu välja jätta, siis on hetkel oletatavast täielikust kollektsioonist puudu vaid 7 mängu.

Muidugi on siin tegu vaid nende nimedega, mida ma tean, et eksisteerivad. Ja seda teadmatust on Game Boy kollektsioneerimisel suhteliselt palju. Jaapanist rääkimata, on Euroopa ja Austraalia ehk siis nö PAL piirkonnad täis üllatusi.

Isegi reisides juhuslikult mõnes kolapoes Game Boy mängude hunniku otsa sattudes olen mitu korda leidnud mänge, millest seni aimu polnud. Vahest pole sellised "tundmatud" kuigi väärt nimed või on siis lihtsalt teise pealkirjaga juba olemasolev mäng, kuid kollektsionäärile on need põnevad.

Kes soovib kunagist pikalt kestnud Game Boy ajastut uuesti läbi elada, siis olen soovitanud konsooliks võtta Game Boy Color, sest see on oma ajastutruuduse juures väga mugav ja kvaliteetse ekraaniga. Mängude hinnad on endiselt üsna mõistlikud, kuigi tõusevad tasapisi, sest kuue aasta taguse ajaga võrreldes, kui mina kogumist alustasin, on ka Game Boy kollektsioneerimine rohkem hinda läinud.

Game Boy Color (1998) kokkujooksnud pildiga
Tore on aga see, et üsna lihtsalt ja ägedalt saab vana head Game Boy elamust kogeda tänase 3DSi peal. Nintendo eShopis on üsna okei valik mänge talutava hinnaga. Mis aga kõige tähtsam, emulaator, mille peal mägud jooksevad, on superäge.

3DS Zelda 25th Anniversary Edition (2011)
Vaikimisi käivitatakse 3DSil Game Boy mäng tüüpilise hallika varjundiga graafikaga. Käivitamisel Start ja Select nuppe all hoides viiakse emulaatoril pikslite tihedus täpselt vana Game Boy omaga vastavaks ja raamiks tekitatakse pildina tolle hall raam.

Kid Icarus (1991) 3DSil
Kui mängu mängimise ajal hoiad all L, R ja Y nuppe, muutub pilt mõnusalt laimiroheliseks ning kiirelt liikuvatele objektidele tekib "vana hea" LCD ekraani udune saba taha, mida omal ajal põhjustas ekraanide aeglane värskendumisvõime. Ja kui veel seejuures 3D peale keerata, luuakse kerge ekraanisügavuse efekt, nagu vanal Game Boyl, mille ekraan paiknes pealispinnast pisut sügavamal. Selle kõige avastamine oli väga tore üllatus - easter egg.

Palju õnne ja pikka iga, Game Boy!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar